CHP’de il kongreleri süreci bugün tamamlanıyor: Başkanlık yarışı için geri sayım başladı

CHP’de ağustosta başlayan kongre takvimi, bugün yapılacak Bitlis il kongresiyle tamamlanıyor. Partinin 38. Olağan Kurultayı ise 4-5 Kasım’da, Ankara Spor Salonu’nda düzenlenecek.

AA’da yer alan habere göre, bugünkü Bitlis il kongresiyle beraber 81 ilde süreci tamamlayacak olan CHP’de kongre takvimi çerçevesinde 81 il başkanının yanı sıra 1370 kurultay delegesi de belirlenmiş olacak.

Bugüne kadar 19’u olağanüstü 56 kurultay yapan CHP’de, 38. Olağan Kurultay ise 4-5 Kasım’da, Ankara Spor Salonu’nda düzenlenecek.

Kurultayın hazırlık sürecini CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol ve 10 yardımcısı yürütecek.

KILIÇDAROĞLU İLE ÖZEL ARASINDA BAŞKANLIK YARIŞI

CHP’nin 4-5 Kasım’da yapılacak kurultayında, ilk gün genel başkan seçimi, ikinci gün ise Parti Meclisi (PM) ve Yüksek Disiplin Kurulu üyelerinin seçimi yapılacak. Seçimlerin “blok liste” ve “fermuar” yöntemiyle yapılması bekleniyor.

Partide delegelerin aday göstermesi durumunda mevcut Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile Manisa Milletvekili Özgür Özel arasında başkanlık yarışı olacak. CHP’de genel başkanlığa aday olabilmek için yüzde 5 delegenin imzası gerekiyor.

Öte yandan CHP’nin yeni tüzük ve parti programı yazımı ise sürüyor. CHP’de 38. Olağan Kurultay’dan iki hafta sonra da tüzük kurultayının yapılması bekleniyor. Tüzük kurultayında, parti tüzüğünün çağdaş hale getirilmesine yönelik değişiklikler ele alınacak. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x