Erdoğan: Enerji güvenliğine hep birlikte katkıda bulunmayı hedefliyoruz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkmenistan Devlet Başkanı Serdar Berdimuhammedov ile Cumhurbaşkanlığı’nda görüştü. İki ülke arasındaki anlaşmaların imzalanmasının ardından Erdoğan ve Berdimuhammedov ortak basın toplantısı düzenledi. Erdoğan şunları söyledi:

“HEP BİRLİKTE KATKIDA BULUNMAYI HEDEFLİYORUZ”

*Türkmenistan’ın daimi tarafsızlık statüsü temelinde Gazze başta olmak üzere bölgemizin karşı karşıya kaldığı güncel meseleler hakkında görüş alışverişinde bulunduk. Türkmenistan enerji kaynakları bakımından bölgemizin ve dünyanın önde gelen ülkeleri arasında yer alıyor.

*Mevcut konjonktürde Türkmenistan doğal gazının Türkiye’ye ve Türkiye üzerinden küresel piyasalara arzı ayrı bir stratejik değer kazandı.

*Gerek Türkmenistan’la ikili gerekse de Azerbaycan’ın dahli ile üçlü iş birliği süreçleri bu kapsamda önemlidir. Bu iş birliği mekanizmaları sayesinde enerji güvenliğine hep birlikte katkıda bulunmayı hedefliyoruz.

*Dünyada ve özellikle bölgemizde şu anda yaşanan gelişmeler Türk Devletleri Teşkilatı çatısı altında birleşmemizin önemini de ortaya koymuştur. Türk Devletleri Teşkilatı’na gözlemci üye olan Türkmenistan’ı artık aile meclisimizde tam üye olarak görmek istediğimizi bu vesile ile tekrar vurgulamak istiyorum.

*Türkiye, Türkmenistan’ın bağımsızlığını tanıyan ilk ülkedir. Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Serdar Berdimuhammedov’un liderliği, Milli Lider ve Halk Maslahatı Başkanı Sayın Gurbangulu Berdimuhammedov’un vizyonerliği ve çalışkan Türkmen halkının gayretleri sayesinde bağımsızlığından bugüne geçen kısa sürede örnek bir kalkınma hamlesi gerçekleştirdi. Türkiye, bağımsızlığından bu yana her zaman Türkmen kardeşlerinin yanında olmuştur, olmaya da devam edecektir.

Berdimuhammedov da şöyle konuştu:

“TÜRKMEN DOĞALGAZI VE ELEKTRİK ENERJİSİ…”

*Sayın Cumhurbaşkanıyla dostluk ve karşılıklı anlayış ortamında çok etkili görüşmeler gerçekleştirdik ve devamında ülkelerimizin arasında ikili iş birliğinin çeşitli alanlarına ait konuları değerlendirdik.

*Ayrıca ilgi duyulan önemli bölgesel ve uluslararası konularda fikir teatisinde bulunduk ve dostluk, karşılıklı saygı ve eşitlik ilkelerine dayalı stratejik nitelikteki Türkmen-Türk iş birliğini gelecekte de geliştirmeye ve güçlendirmeye hazır olduğumuzu teyit ettik.

*Ticari, ekonomik iş birliğinin önemi konusunu belirterek görüşmelerde ticaret hacminin artırılmasının önemli olduğunu belirterek bu yönde mevcut büyük imkanları ve onları faaliyete geçirme yolları konusunda fikir teatisinde bulunduk.

*Bu çerçevede Türkmen doğal gazı ve elektrik enerjisinin Hazar Denizi üzerinden Türkiye’ye iletilmesi konusunu değerlendirdik. Transit alanda yakın iş birliğini derinleştirmenin iki ülkenin arasında ticareti geliştirmede önemli olduğunu teyit ettik.

*Bu bağlamda mevcut ulaştırma koridorlarının, özellikle Hazar geçişli ve Hazar Denizi ile Karadeniz koridorunun etkinliğinin artırılması ve yeni yönlerinin oluşturulmasının karşılıklı çıkarlara uygun olduğunu belirttik.

13 ANLAŞMA İMZALANDI

Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhamedov’un huzurunda iki ülke arasında 13 anlaşma imzalandı.

Bu kapsamda, “Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği İle Türkmenistan Ticaret ve Sanayi Odası Arasında Türkiye-Türkmenistan Ticaret Ve Sanayi Odası Forumu Kurulmasına İlişkin Mutabakat Zaptı”,

“Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Türkmenistan Hükümeti Arasında Görsel-işitsel Hizmetlere Dair Ortak Yapım Anlaşması”,

“Türkiye Cumhuriyeti Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı ile Türkmenistan Sanayiciler ve Girişimciler Birliği Arasında Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler Alanında İşbirliğinin Geliştirilmesine İlişkin Eylem Planı”,

“Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanlığı ile Türkmenistan Devlet Başkanlığına Bağlı Devlet Servisi Akademisi Arasında İnsan Kaynaklarının Yönetimi Alanında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı”,

“Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Türkmenistan Hükümeti Arasında Teknik Düzenlemeler, Standardizasyon, Uygunluk Değerlendirmesi, Akreditasyon Ve Metroloji Alanlarında İşbirliği Anlaşması”,

“Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığı İle Türkmenistan Bakanlar Kurulu Nezdinde Baş Arşiv Müdürlüğü Arasında İşbirliği Protokolü”, “Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı İle Türkmenistan Devlet Televizyon, Radyo Yayıncılık Ve Sinematografi Komitesi Arasında Medya Alanında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı”,

“Türkiye Cumhuriyeti Yükseköğretim Kurulu ile Türkmenistan Eğitim Bakanlığı Arasında Yükseköğretim Alanında İş Birliğine Yönelik Mutabakat Zaptı”, “Türkiye Ulaştırma Ve Altyapı Bakanlığı ile Türkmenistan Bakanlar Kuruluna Bağlı Ulaştırma Ve Haberleşme Ajansı Arasında Ulaştırma ve Bilgi Teknolojilerinde Araştırma Ve Geliştirme Faaliyetlerinde İşbirliği Mutabakat Zaptı”,

“Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Türkmenistan Hükümeti Arasında Bitki Koruma ve Bitki Karantinası Alanında İşbirliği Anlaşması”, “Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı İle Türkmenistan Kültür Bakanlığı Arasında Kültür Alanında İşbirliği Anlaşması”,

“Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Türkmenistan Hükümeti Arasında Gençlik ve Spor Alanında İşbirliği Anlaşmasının Uygulanması İçin Gençlik Politikası Alanında 2024-2026 Dönemi İşbirliği Eylem Planı” ve “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti İle Türkmenistan Hükümeti Arasında Meteoroloji Alanında İşbirliği Anlaşması” imza altına alındı.

MEDYA ALANINDA İŞBİRLİĞİ

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ile Türkmenistan Televizyon, Radyo ve Sinematografi Devlet Komitesi Başkanı Arslan Aşirov’un imzaladığı “Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı ile Türkmenistan Devlet Televizyon, Radyo Yayıncılık Ve Sinematografi Komitesi Arasında Medya Alanında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı” ile iki ülke arasında medya alanında işbirliğinin geliştirilmesi hedefleniyor.

Bu kapsamda taraflar, kitle iletişimin üretim ve dağıtım faaliyetlerini yürüten kuruluşları aracılığı ile güvenilir enformasyonun yayılmasını teşvik edecek. (AA/ANKA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x