Zelenski’nin süresi doldu… Şimdi ne olacak

Kiev’de ve dünyada Ukrayna Devlet Başkanı’nın yetkilerinin “seçim süresi açısından” sona ermesinden sonra meşruiyeti konuşuluyor. Zira 20 Mayıs Pazartesi, Zelenskiy’nin Ukrayna’nın seçilmiş cumhurbaşkanı olarak görev süresinin son günü olacak. Rus ve Batı medyasındaki yorumlara göre, 2024 başkanlık seçimlerinin sıkıyönetim nedeniyle iptal edilmesi nedeniyle ortaya çıkan hukuki ihtilaf, Zelenskiy’nin devlet başkanı olarak alacağı sonraki kararların meşruiyeti sorusunu gündeme getiriyor. Ukrayna’da cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 31 Mart’ta yapılması planlanıyordu.

The Washington Post gazetesi, Zelenskiy’in yardımcısı Andrey Yermak’ın muazzam nüfuzu da dahil olmak üzere baskı ve eleştirilere karşı savunmasız kalacağına dikkat çekiyor. Sputnik’in aktardığına göre ABD’li gazete, Kiev’deki durumla ilgili, “Yönetim, sıkıyönetim de dahil olmak üzere savaş koşulları nedeniyle olağanüstü yetkileri elinde toplarken, bu da Yermak’ı ülke tarihindeki tartışmasız en güçlü Devlet Başkanlığı Ofisi Başkanı yaptı ve neredeyse patronundan ayırt edilemez hale getirdi” ifadelerine yer verdiği haberinde, Yermak’ın, devlet başkanına yakınlığı ve Ukrayna lideri üzerindeki bariz etkisinin, başkanlık makamındaki gücü demokratik olmayan bir şekilde konsolide ettiği, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nin eski başkomutanı Valeriy Zalujnıy de dahil olmak üzere kilit yetkililerin gereksiz tasfiyelerini denetlediği, Zelenskiy’e erişimi kısıtladığı ve neredeyse tüm önemli savaş zamanı kararlarını kişisel olarak kontrol etmeye çalıştığı yönünde eleştirilere maruz kaldığına vurgu yaptı.

Gazete, Zelenskiy’nin beş yıllık görev süresinin 20 Mayıs’ta resmen sona ereceği göz önünde bulundurulduğunda, Devlet Başkanı ve baş danışmanının meşruiyetine yönelik daha da ciddi zorluklar ortaya çıkacağına değinirken, “Ukrayna anayasası sıkıyönetim altında seçim yapılmasını yasaklıyor. Ancak Zelenskiy görevde kaldığı sürece medyanın kontrolünü ele geçirerek, eleştirmenleri ve rakiplerini saf dışı bırakarak ve seçilemeyen arkadaşı Yermak’ı kariyer sahibi devlet memurları ve diplomatlardan üstün tutarak savaşı demokrasinin altını oymak için kullandığı yönündeki suçlamalara karşı savunmasız olacak. Bu iddiaların bazıları da inkar edilemez” diye yazdı.Kiev yönetimi, 20 Mayıs’ta beş yıllık görev süresi dolacak olan Vladimir Zelenskiy’in devlet başkanı olarak meşruiyeti konusunda ülkenin Anayasa Mahkemesi’nden tavsiye almayı planlıyor. Muhalefet liderleri eski Devlet Başkanı Pyotr Poroşenko ve eski Başbakan Yulya Timoşenko ise, meşruiyet krizini önlemek amacıyla bir koalisyon hükümeti kurulmasını öneriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x